top
logo


خانه زندگی در آلمان
زندگی در آلمان مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

رفاه و آسایش زندگی در کنار نظم و قانونمندی

آلمان یکی از قانون مندترین کشورها در اروپا و حتی دنیا می باشد که زندگی در آن بسیار آسان و دلنشین است. کشوری صنعتی و بسیار پیشرفته، که شهروندان آن از تمامی امکانات رفاهی، اجتماعی و تسهیلات زندگی برخوردار می باشند. شرایط زندگی در آلمان برای شهرمندان و مهاجران هیچ گونه تفاوتی ندارد و قوانین مدنی و شهری این کشور برای همه افرادی که مقیم آلمان می باشند و یا اقامت آلمان را دارند، یکسان است.

شرایط کار در هنگام تحصیل
اقامت دانشجویی برای دانشجویان خارجی در آلمان محدود (ده سال) است و از این رو افرادی که قصد تمدید اقامت در آلمان پس از دوران تحصیل را دارند، بایستی اقدام به دریافت ویزای کاری کنند. البته هر شغلی مورد قبول نیست، بلکه تنها شغلی که در ارتباط مستقیم با رشته تحصیلی داوطلب است، مورد نظر می‌باشد.
اولین سووالی که در این زمینه مطرح می‌شود، طریق یافتن شغلی مناسب و در ارتباط با رشته تحصیلی است. برخی از موسسه‌ها و نهادهای پژوهشی برای پاسخ به این سووال طرحی ارائه کرده‌اند که در واقع نوعی مشاوره شغلی محسوب می‌شود و به آن "Mentoring" می‌گویند. افرادی که مشاوره شغلی را انجام می‌دهند، دانش‌آموختگان همان رشته‌ای هستند که شخص دانشجو در آن تحصیل کرده است. این افراد غالبا در زمینه شغلی مورد نظر داوطلبان نیز مشغول به کار هستند و از این رو آینده‌ای روشن از آنچه پیش روی شخص متقاضی است برای او ترسیم می‌کنند.

نهادهای پژوهشی و مشاوره کاری

مشاور شغلی را با بازاریابی نباید اشتباه گرفت. مشاور "Mentor" تنها سعی خواهد کرد، اطلاعات مشخصی را در مورد شغل مورد نظر داوطلب در اختیار او قرار دهد. در واقع او گزارشی از واقعیت‌هایی که در بازار کار وجود دارد و برای وی پیش آمده، به متقاضی ارائه می‌کند.
طرح یادشده امکانی است که از طریق موسسات پژوهشی به افرادی که بورسیه دریافت می‌کنند، تعلق می‌گیرد. اما چنین امکانی در بسیاری از دانشگاه‌های آلمان نیز وجود دارد. مشاوره کاری برای ورود به بازار کار. مشاوره‌ای که در صورت موفق بودن آن و یافتن شغل مناسب از سوی دانشجو تمدید اقامت او را در آلمان تمدید می‌کند.  

هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه
هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان را می‌توان به دو بخش اصلی تقسیم کرد. بخش اول هزینه‌هایی است که مربوط به دانشگاه و تحصیل می‌شود. بخش دوم را می‌توان به هزینه‌های جانبی همانند بیمه دانشجویی، مواد غذایی و خانه دانشجویی تقسیم‌بندی کرد.

مهم‌ترین بخش هزینه‌های دانشجویی شهریه دانشگاه است. البته شهریه در تمامی دانشگاه‌های آلمان وجود ندارد و به طور نمونه در ایالت‌های برلین، براندنبورگ، هسن، مکلنبورگ فورپومرن و ایالت شلسویگ هولشتاین، شهریه هنوز تصویب نشده است.

اما هزینه خدمات دانشجویی که بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو در هر ترم است، در تمامی دانشگاه‌ها وجود دارد. با پرداخت هزینه خدمات دانشجویی، می‌توان از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر محل سکونت و در مواردی در شهرهای مجاور و همچنین از امکانات گوناگون دانشگاه استفاده کرد.

اما در دانشگاه‌هایی که شهریه وجود دارد نیز این مبلغ از مرز ۵۰۰ یورو در هر ترم تجاوز نمی‌کند. بنابراین می‌توان گفت که هزینه دانشجویی با احتساب شهریه و مخارجی همچون خرید کتاب و یا کپی کردن و از این قبیل هزینه‌ها، با تقسیم بر ماه‌های سال، مبلغی در حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو در هر ماه خواهد بود. همان طور که اشاره شد در دانشگاه‌هایی که شهریه وجود ندارد‌، طبیعتا این میزان کمتر خواهد بود.
هزینه‌های غیرتحصیلی و جانبی

اما مهم‌ترین هزینه‌ی غیرتحصیلی مربوط به خانه دانشجویی است. در این مورد دو انتخاب وجود دارد. انتخاب اول، خانه‌های تحت پوشش دانشگاه که ارزان‌تر و از امکانات بیشتری برخوردارند (به طور نمونه استفاده رایگان از اینترنت). انتخاب دوم خانه‌های دانشجویی خصوصی است.

طبیعتا در شهرهای کوچک هزینه‌های مسکن ارزان‌تر و در شهرهای بزرگ گران‌تر است. با این حال چه در خانه‌های خصوصی و چه در خانه‌های دانشجویی تحت پوشش دانشگاه، بایستی مبلغی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در هر ماه برای مسکن در نظر گرفت. نکته قابل ذکر دیگر در مورد خانه‌های دانشجویی خصوصی و وابسته به دانشگاه در این است که در مورد دوم هزینه‌هایی همچون آب، برق، شارژ ماهانه، بر روی اجاره بها است، در حالی که در خانه خصوصی علاوه بر مبلغ اجاره، هزینه موارد ذکر شده را نیز جداگانه باید پرداخت.


هزینه بعدی که راهی برای فرار از آن وجود ندارد، هزینه بیمه دانشجویی است. دانشجویان بدون گواهی بیمه در دانشگاه ثبت‌نام نمی‌شوند. البته هزینه بیمه برای دانشجویان کمتر از افراد شاغل است. با توجه به شرکت طرف قرارداد، مبلغی بین ۶۰ تا ۷۰ یورو در هر ماه برای بیمه دانشجویی باید در نظر گرفته شود.


اگر برای مواد غذایی و پوشاک نیز مبلغی در حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو در هر ماه در نظر بگیریم که البته تنها در قالب زندگی دانشجویی قابل تصور است، هزینه‌ها با احتساب هزینه‌های تحصیلی و غیرتحصیلی و با توجه به الزام پرداخت شهریه یا عدم الزام آن، شهر محل سکونت و همچنین هزینه‌های اجتناب‌ناپذیری همانند تلفن و اینترنت (در خانه‌های خصوصی)، مبلغی در حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو در هر ماه برآورد می‌شود.

از همین رو نیز افرادی که ضمانت مالی از سوی بستگان خود در آلمان ندارند، موظف هستند، پیش از دریافت ویزا، ملبغی در حدود ۸۵۰۰ یورو برای سال اول زندگی به حساب بانکی‌ای به نام خود در آلمان منتقل کنند. این مبلغ برای پوشش هزینه‌هایی است که ذکر شد و تقسیم آن بر ماه‌های سال، در حدود ۷۰۰ یورو خواهد بود. البته در این میان کار دانشجویی را نیز نباید فراموش کرد. دانشجویان خارجی اجازه دارند ۹۰ روز کامل یا ۱۸۰ روز، نیمه وقت، کار کنند. درآمد کارهای دانشجویی پایه‌ای ۴۰۰ یوروای دارد و از این رو با کار دانشجویی می‌توان بیش از نیمی از هزنیه‌های دانشجویی و در مواردی تمامی آن را تامین کرد.

ویزای تحصیلی
علاقه‌مندان به تحصیل در آلمان، پس از دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و یا کالج در آلمان برای سفر به این کشور به روادید دانشجویی نیاز دارند. صدور روادید دانشجویی برای داوطلبان ایرانی از طریق سفارت آلمان در تهران صورت می‌گیرد. اجازه اقامت در ابتدا به صورت موقت (غالبا سه ماهه) و با عنوان شرکت در دوره‌های زبان و یا ثبت‌نام در دانشگاه (در صورت داشتن مدرک زبان) صادر می‌شود.
صدور و تمدید روادید در آلمان
پس از حضور در آلمان و ثبت‌نام در دانشگاه، دانشجو برای تمدید روادید دانشجویی خود به اداره اتباع خارجی در شهر محل سکونت‌ مراجعه می‌کند. پس از ارائه مدارک لازم این‌بار اجازه اقامت محدود و از نوع دانشجویی برای شخص متقاضی صادر می‌شود. به عبارت دیگر اجازه اقامت دانشجویی از این هنگام شروع و غالبا به مدت یک سال صادر می‌شود.
این اقامت هربار با نظارت بر میزان پیشروی دانشجو در تحصیل، وضعیت مالی وی و همچنین داشتن بیمه دانشجویی تمدید می‌شود. به بیانی دیگر طول دوران تحصیل محدود است و نمی‌توان اقامت دانشجویی و تحصیل در آلمان را به عنوان امکانی برای اقامت دائم در این کشور قلمداد کرد. روادید دانشجویی که اقامت دانشجویی را ممکن می‌سازد، هر بار با عنوان مشخص تحصیل در رشته‌ی دانشگاهی دانشجو و اجازه کار به صورت محدود (۹۰ روز به صورت تمام وقت و یا ۱۸۰ روز به صورت پاره وقت) صادر می‌گردد.
تبدیل اقامت غیردانشجویی به اقامت دانشجویی
نکته‌ای مهم در این بین قابل توجه است. افرادی که روادید آن‌ها با عناوینی به غیر از اقامت دانشجویی در آلمان (به طور نمونه برای گذراندن دوره‌های زبان و یا به عنوان توریست) صادر شده است، برای تحصیل در این کشور بایستی مجددا به ایران بازگردند و پس از دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آلمان برای اخذ روادید دانشجویی اقدام کنند. به عبارتی دیگر شروع به تحصیل برای افرادی که با روادید غیر دانشجویی و برای مدت محدود در آلمان هستند، ممکن نیست.
تحصیل در آلمان با اقامت موقت از سایر کشورها
شرایط ذکر شده برای دانشجویان ایرانی مقیم سایر کشورها که برای ادامه تحصیل قصد سفر به آلمان را دارند نیز صادق است. دانشجویان ایرانی سایر کشورها در صورتی که اقامت دائم کشور محل سکونت‌شان را داشته باشند، قوانین تابعین همان کشور برای حضور آنان در آلمان صدق می‌کند. اما در صورتی که این دانشجویان در سایر کشورها با اقامت دانشجویی و با مدت زمان محدود به تحصیل مشغول هستند، برای ادامه تحصیل در آلمان بایستی مجددا به ایران بازگشته و از طریق سفارت آلمان در تهران اقدام کنند.
به بیان دیگر، این دانشجویان حتی در صورت داشتن پذیرش از دانشگاه‌های آلمان نمی‌توانند با اقامت دانشجویی کشور محل سکونت‌شان برای تحصیل در آلمان، به این کشور سفر کنند. بلکه بایستی برای این علاقه‌مندان روادید دانشجویی صادر شود و همانند سایر داوطلبان با اقامت دانشجویی در آلمان به تحصیل مشغول شوند

فرم مشاوره

 

bottom

طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط شرکت موج آفرینان کویر